Tani i drogi materac skąd się bierze cena


Nie chce kupić drogiego materaca skoro mogę kupić tani. I słusznie.  To najczęstsza obawa naszych klientów: wydanie pieniędzy na materac, który będzie „przerostem formy nad treścią”. Ilość rodzajów technologi stosowanych w konstrukcji materaca oraz producentów na rynku nie tylko może przyprawić o poważny ból głowy, ale również wprowadzać spory zamęt w momencie wyboru. W opisach produktów stosuje się „marketingowy język korzyści”. Materac:

  •  pozwala
  •  zapewnia
  •  pomaga
  •  umożliwia
  •  wspiera

I tak jeszcze dłuższą chwilę. Z jednej strony daje to szansę poznania szczegółów. I nie daje do końca odpowiedzi jak wyważyć cenę do jakości.

Rozpiętość cen materacy potrafi dosłownie „wbić w fotel”. Nawet obserwując takie modele, które mają podobną budowę czy materiały wykonania. Najpopularniejszy rodzaj(póki co;) materac kieszeniowy z dodatkowymi piankami rozmiar 160×200 może kosztować od 500 do 3000zł.
I pomijam tu całkowicie kwestię zmiany ilości sprężyn na metr kwadratowy. Cały czas trzymam się modeli, które mają ok 250-260 sprężyn na metr. I zapada chwila konsternacji. Czemu to jest takie bardzo tanie  lub takie bardzo drogie?

 
Pierwsze co przychodzi wszystkim do głowy to oczywiście jakość i trwałość poszczególnych komponentów z jakich jest zrobiony materac. Jednak w dzisiejszych czasach jest to pewne uogólnienie.
Produkty i producenci którzy dopuszczą się „rażących błędów w sztuce” np. zapach chemii czy szybko powstające zużycia struktury materaca są bardzo szybko i naturalnie eliminowani z rynku gdzie opinia i polecenie często może zaważyć na decyzji o zakupie.  A to, że chętniej dzielimy się „złą i negatywną” opinią to fakt już marketingowy fakt. Sprawia to, że ciężko jest znaleźć na rynku materace: kiepskie i słabe. Mogą być co najwyżej niedostosowane do użytkownika.

 
Drugi element to gwarancja. Zazwyczaj materac wytrzyma co najmniej cały okres trwania gwarancji w stanie umożliwiającym bezpieczny i wygodny sen na nim. Ustawa w PL narzuca na każdego sprzedawcę dla klienta indywidualnego 24 miesiące niezgodności towaru z umową. Gwarancję na produkt otrzymuje się od producenta: producent xyz gwarantuje, że produkt xyz zachowa właściwości/parametry/itp. przez okres np. 5lat. Pod warunkiem, że materac był użytkowany zgodnie z wytycznymi od producenta. I gdzieś po drodze dochodzi koszt potencjalnej wymiany materaca po np. 5 latach. A zdarzają się producenci oferujący na materace sprężynowe 7 i więcej lat gwarancji. Czyli ciut więcej zapłacimy za materac, który ma dłuższy okres gwarancji. Podajemy ten parametr ponieważ gdzieś między wersami jest ukryte doświdczenie sprzedawców w sklepach dotycząca tego jak często wymieniamy materac ze względów higiniecznych. Te „względy higieniczne” mają jednak znacznie szerszy zakres. I ten szerszy zakres mówi: dopiero jak się rozpadnie ze starości, zepsuje (czyli w tym wypadku powstaną na nim dziwne garby , lub zmienimy rozmiar łóżka bo wreszcie zrobiliśmy remont i taka wymiana była absolutnie niezbędna.  Więc w praktyce płacimy za usługę dodatkową (czyli mocno ponad nadmiarową gwarancję) więce i to przechodzi na cenę końcową. Koszt jest wliczony w cykl „życia” gwarancyjnego produktu.

 
Trzeci punkt to transport i przechowywanie materaca. Sklep internetowy najczęściej nie ma towaru na magazynie. Jest zakup klienta i dopiero wtedy pada zamówienie. To też duże uproszczenie. I również często wychodzimy z założenia, że sklep internetowy jest tańszy. Jednak „rabat handlowy” rozumiany jako różnic qa w cenie zakupu a cenie sprzedaży może zależeć od większej ilości czynników: wolumen sprzedaży w miesiącu/kwartale

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Call Now Button