Jaki materac kupić?

Sokoro poświęcamy na sen 30% naszego życia to chyba możemy uznać, że jego komfort jest bardzo istotny. Jak człowiek jest niewyspany to jest zły;)
Materac czyli podstawa naszego sny musi być zrobiony z odpowiednich materiałów i dobrany pod indywidualne potrzeby śpiącego na nim człowieka. Krajowy rynek wypełniony jest rozwiązaniami i technologiami z całego świata. Wśród typów materacy można znaleźć – piankowe, lateksowe, sprężynowe (kieszeniowe i bonelowe),  hybrydowe, dla kupującego korzystnie jest dowiedzieć się o ich mocnych i słabych stronach.  W poniższym wpisie dowiecie się jakie są właściwe wymiary dla waszego „nowego” materaca oraz uzyskacie informacje dotyczące twardości dobranej do waszej masy. Porozmawiamy również o cenach i jakie rozwiązania są korzystniejsze w różnych pułapach. Zakup materaca w sklepie stacjonarnym lub internetowym to inwestycja, której owocem będzie zdrowy sen. A co za tym idzie zwiększona odporność na codzienne wyzwania, brak ciężkiego wstawania z bolącymi plecami i kręgosłupem oraz zmniejszona dawką stresu dla całego ciała. Zwracam uwagę, że wypoczęte ciało przekłada się również na libido.

Ranking materacy 2019

Materace w poniższym zestawieniu to TOP5 najlepszych i najczęściej wybieranych materacy od początku 2019. Wśród modeli królują materace kieszeniowe i ich w rankingu jest najwięcej. Materace z rankingu przydadzą się jeżeli nie masz czasu przebijać się przez kolejne strony w internecie i szukasz czegoś sprawdzonego. Kolejne materace są zaznaczane z rozmiarem jaki jest najpopularniejszym. Jeżeli masz pytania po prostu skontaktuj się z Nami.

Materac twardy czy miękki?

Stwierdzenie: kup materac twardszy bo na miękkim się nie wyśpisz to nie jest całkiem dobra rada przy zakupie nowego materaca. Konstrukcja materaca, a dokładniej te wszystkie   warstwy jakimi chwalą się producenci prześcigając się w coraz wymyślniejszych rozwiązaniach mają służyć jednemu: podpierać kręgosłup. Czyli być dopasowanym do naszego wzrostu oraz ciężaru. Proste. Różnorodne materiały z jakich składa się materac mają różne parametry twardości i odbojności. I to właśnie suma poszczególnych elementów materaca w połączeniu z dopasowaniem do naszej masy daje tą „idealną” pozycję ciała. Powiedzenie, że twardy materac jest lepszy to slogan.

Twardy materac musi być jedynie tak bardzo by nie wpadać w jego głębsze warstwy co spowoduje nienaturalne wygięcie kręgosłupa, ale równocześnie na tyle miękki by nasze ciało ułożyło się w wygodnej pozycji. Efekt uzyskuje się różnymi technikami często łączonymi ze sobą.

Również oznaczenie na materacach miękkie, średnie, twarde może być często mylące dla samego klienta ponieważ zapomina się o tym, że producent przyjmuje często ten parametr dla człowieka o masie 80-90 kg i wzroście 170-180cm. Jednak różnice zaczynają się pojawiać już w momencie gdy ważysz ponad średnią krajową czyli 100+ lub masz uszkodzony kręgosłup i poddajesz się rehabilitacji.

Czy strefy twardości materaca są potrzebne?

Dodatkowym i bardzo przydatnym elementem konstrukcji materacy XXI wieku są tzw. strefy.  Większość nowoczesnych materacy na swojej długości jest zróżnicowana pod kątem twardości. Wynika to z faktu, że nasze ciała mają twardsze elementy, które podczas snu inaczej współpracują z warstwami materaca. Czyli mówiąc wprost: strefy materaca tam gdzie są twarde łokcie, głowa, kolana i biodra. różnią się od miejsca gdzie np. jest kość ogonowa/dół pleców. Problem się zaczyna gdy „porażeni” reklamami nie zwracamy całkowicie na ten element wychodząc z założenia, że im więcej „jakichś tam stref” tym lepiej.

I w tym momencie zapominamy o swoim wzroście, różne materace strefowe są projektowane o różnym wzroście użytkowników. Chodzi o to, żeby śpiący „trafiał” w  odpowiednią strefę twardości na łóżku. zazwyczaj optymalne są materace 5 i 7 strefowe, które są pomyślane o typowych „statystycznych” mieszkańcach PL. Wśród pianek często spotyka się materace 3 strefowe z bardziej elastyczną strefą na wysokości miednicy/bioder.

Wymiary materaca dla par

Na rynku najpopularniejszy wymiar materaca jeżeli chodzi o długość to standardowe 200cm. Oczywiście jeżeli mamy większe łóżko to nic nie stoi na przeszkodzie, żeby zamówić większy materac na swój wymiar. Przyjmuje się, że bezpieczna długość materaca wynosi 20cm więcej niż śpiący na nim człowiek. Jeżeli chodzi o szerokość materaca to rozsądny wybór dla par: 140×200. Dla par z dzieckiem 160×200. Dla par gdzie następuje wojna o poduszkę 180×200;)

Lepiej zastosować jedne duży materac niż np. dwa o wymiarze 90×200 każdy. Nowoczesne materace nie przenoszą drgań jak stare konstrukcje, więc gdy partner się wierci to nie podskakuje się na skutek ruchu „fali” sprężyn w centrum materaca.

 

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Call Now Button