Jak dobrać materac?

Dobór materaca, który będzie spełniał nasze indywidualne wymagania jest tylko pozornie prostym zadaniem. Najczęściej materac jest wybieramy na samym końcu naszego remontu kiedy przejdziemy już przez piekło malowania ścian w sypialni i doboru mebli.

Myślimy sobie: kupię materac 160×200 średnio twardy, nie za drogi („może akurat trafię na jakąś dobrą promocje w sklepie”).

I w tym miejscu zapada konsternacja: rynek jest wypełniony producentami oferujących materace wykonywane w technologiach bonelowych, kieszeniowych, lateksowych, piankowych i wszystkich możliwych hybrydach.

Do tego dochodzą „nazwy własne” związane z procesem produkcji i oznaczeniami różnych cech materaca.

Solidny i wygodny materac

8 godzin codziennie, 365 dni w roku, do końca Twojego życia… tyle czasu spędzasz w pozycji horyzontalnej na łóżku. Wypoczynek w nocy i komfortowy sen to często pomijany element w naszych „pędzących” czasach. Brak odpowiedniego ułożenia ciała podczas snu powoduje  naciski na tkanki, a co za tym idzie przebudzenia dla zmiany pozycji. Do tego dochodzi nienaturalna (źle podparta) pozycja kręgosłupa, który zaczyna z czasem ulegać zmianom.

Budzimy się spięci i rozdrażnieni. Długotrwałe niewyspanie prowadzi nie tylko do schorzeń fizycznych (gdzie „łamanie” w krzyżu to najłagodniejsza forma), ale również do spadku energii życiowej i depresji. Będąc niewyspanymi po prostu najpierw zmuszamy się żeby wstać, potem pobudzamy kawą lub napojami z dużą zawartością kofeiny, a na końcu kładziemy się tylko po to żeby powtórzyć negatywny krąg. Zmęczenie narasta, a my wpadamy w coraz większe poczucie znużenia. Dlatego solidny i wygodny materac to element naszej sypialni nad którym warto się chwilę zastanowić.

Kryteria doboru materaca

Pytanie: Jak dobrać materac w sklepie? wymaga pewnego uściślenia. Każdy z nas jest inny więc najłatwiej odpowiedzieć sobie na pytania zawarte poniżej dla wybrania „optymalnej” konfiguracji.

– masa i wzrost osób śpiących na materacu (czy szukasz materaca na wymiar dla bardzo wysokich? potrzebujesz materac dziecięcy bez stref twardości lub materac dla bardzo lekkiego dorosłego)

– uszkodzenia kręgosłupa? przechodzisz rehabilitacje? masz indywidualne zalecenia lekarza? (przerwy między kręgami? wypadł Ci dysk? materac rehabilitacyjny lub materac przeciwodleżynowy?)

– nadwaga w części brzusznej / wysoko rozwinięta muskulatura ramion i barków (czy Twoja masa przekracza krajowe normy i potrzebujesz materaca dla puszystych? czy między Tobą a partnerem/partnerką występuje duża różnica ciężarów? podnoszenie ciężarów, kulturysta)?

– własne subiektywne odczucia w stosunku do twardości: miękki, średni, średnio twardy, twardy (albo skalę od 1 do 10 gdzie 1 to zapadam się mocno, 5 zapadam się delikatnie sprężynuję, 8 to jak normalna kołdra położona na podłodze, 10 koc na podłodze)

– alergie, uczulenia, itp? (czy zdarzały Ci się łzawić lub kaszleć bez wyraźnej przyczyny w środku nocy? Twoje dziecko wymaga materaca,  w którym nie rozwijają się roztocza i mikroby? chcesz mieć pewność, że Twój materac nie będzie wydzielał szkodliwych substancji pod wpływem ciepła Twojego ciała w nocy?)

Jednak jak ten zestaw powyżej działa w praktyce? Zobaczmy na kilku przykładach.

 

Materac na wymiar dla wysokich

Zazwyczaj przyjmuje się, że materac powinien być 15-20cm dłuższy niż śpiąca na nim osoba. Sklepy standardowo na stanach magazynowych mają zazwyczaj materace o długości 200cm. Czyli wygodny sen taka długość zapewnia osobą o maksymalnym wzroście 180-185centymetrów. Jednak co jeżeli jesteś wyższy? Rozwiązaniem jest materac na wymiar. Każdy z materacy Janpol-a można wykonać pod zamówiony przez ciebie wymiar. Dotyczy to głównie długości. Jeżeli jednak masz niestandardowe łózko i potrzebujesz również modyfikować szerokość materaca to Janpol zapewnia takie wsparcie. Skontaktuj się z nami pod 573 973 808 lub zapraszamy do Showroomu oddalonego o 10-15 minut od centrum Bielsko Biała z materacami.

Materac rehabilitacyjny

Pod tą nazwą jest grupa materacy do zadań specjalnych. Materace szpitalne i przeciwodleżynowe. Materace bezstrefowe, 3 strefowe, 5 strefowe i 7 strefowe. Stworzone z myślą o wspomaganiu procesu powrotu do zdrowia w przypadku uszkodzeń kręgosłupa.

Materac antyalergiczny

Pleśń, bakterie i drobnoustroje kochają materace. Nasze ciało podczas snu produkuje wilgoć pod postacią potu. Dorzucamy do tego ciepłotę naszego ciała i mnóstwo złuszczonego naskórka. Perfekcyjne warunki do życia.

Nowoczesne materace przede wszystkim zapobiegają powstawaniu środowiska sprzyjającego występowaniu tak dokuczliwym objawom alergii.

Standardowe materace posiadają pokrowce do prania w 60 stopniach. Wiele z nich może być również wyposażone w pokrowce z włókna bambusa, nicki ze srebra czy materiały nasycone probiotykami. Materiały tego typu znacząco ograniczają rozmnażanie roztoczy i bakterii. Dodatkowo materiały z jakich wykonano same materace jak lateks lub pianka są „niejadalne” dla roztoczy i drobnoustrojów. W przypadku niższych wymogów można z powodzeniem zastosować materace z płytami lateksowymi lub wkładkami z pianek, które otaczają sprężyny.

Zwracamy jednak uwagę, że najwyższy poziom bezpieczeństwa to materace lateksowe i piankowe.

Materac lateksowy to połączenie najnowszej technologi („kosmicznej”) i doświadczenia producentów. Tworzone są z połączenia lateksu naturalnego i syntetycznego.  Lateks jest materiałem o świetnych parametrach absorbowania i oddawania wilgoci. Jego cała powierzchnia  wypełniona jest bardzo małymi kanalikami, które błyskawicznie absorbują wilgoć równie szybko ją oddają. Sam materiał ma właściwości antygrzybiczne i przeciwdziała rozmnażaniu roztoczy.

Ponieważ materac z czystego lateksu może być bardzo drogi stosuje się rozwiązania łączące warstwę lateksu opartego na rdzeniu z pianki wysokoelastycznej (HR). Czasem w przypadku materacy dla osób cięższych stosuje się dodatkową warstwę z lateksowanej płyty kokosowej. Takie rozwiązanie utwardza całą powierzchnię materaca i dodatkowo stabilizuje ją.

Materac piankowy to dobra alternatywa dla lateksu. Pianki HR są antybakteryjne i bardzo higieniczne w codziennym użytkowaniu w sypialni. W użyciu są pianki o rożnych gęstościach co powoduje, że można je dopasować do każdego użytkownika.

Call Now Button